Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky:

openstack

OpenStack

Cloudové prostředí OpenStack je určeno pro širokou škálu použití. Uživatelé si zde mohou samostatně vytvářet vlastní virtuální servery, sítě a celá prostředí. K dispozici je možnost ovládání přes webové rozhraní, příkazovou řádku nebo API. Hlavní předností této technologie jsou široké možnosti konfigurace, které má uživatel k dispozici bez potřeby zásahu ze strany administrátora prostředí (self-service). Práce v tomto prostředí je podobná jako u veřejných cloudových služeb jako Amazon EC2, Google Cloud Platform.

O zřízení přístupu můžete požádat v katalogu IT služeb MU na stránce Cloudová infrastruktura, odkaz Zřízení projektu OpenStack.

Přihlášení

Jednou z možností přístupu je www rozhraní, které je dostupné na adrese https://ostack.ics.muni.cz Doporučujeme použití anglické verze rozhraní. Český překlad jednotlivých termínů není zatím dostatečně zažitý a jejich použití může komplikovat komunikaci s technickou podporou. Pro přihlášení se používají následující údaje.

  • Domain - UCN
  • User Name - UČO@ucn.muni.cz
  • Password - sekundární heslo

Úvod do vytváření instancí

Pro virtuální servery se v terminologii OpenStacku používá označení instance.

Pro vytvoření první síťově dostupné instance je potřeba provést několik konfiguračních kroků, které už pro další instance nejsou typicky potřeba. Jedná se především o import ssh klíčů a nastavení firewall pravidel, které se v OpenStacku nastavují s použitím tzv. Security Groups.

Postup vytvoření první instance:

Úplnou dokumentaci připravujeme. Zatím více informací o práci s WWW a CLI rozhraním OpenStack můžete najít u následujících organizací provozujících obdobnou službu:

Prezentace

  • Prezentace z akce OpenStack hands-on workshop, která proběhla 26.1.2017 na ÚVT MU.

Kontakt

  • V případě zájmu o použití OpenStack, problémů nebo poskytnutí zpětné vazby využijte vm@ics.muni.cz.
openstack.txt · Poslední úprava: 2017/04/20 10:18 autor: sapakt@ics.muni.cz