Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky:

softwarove_licence:licence

Licence a licenční programy na MU

Microsoft EES

Masarykova univerzita uzavřela se společností Microsoft® smlouvu EES (Enrollment for Education Solutions) na následující produkty:

 • Office Professional Plus
 • Device CAL pro Windows Server

Office Professional Plus

Licencí jsou pokryty:

 • balík Office Professional Plus pro počítače s MS Windows
 • balík Office pro počítače Mac
 • aplikace Office pro iOS (iPad, iPhone) a chytré telefony se systémem Windows Phone a Android

Licence umožňuje instalovat libovolnou verzi Office na všechny počítače a další zařízení v majetku nebo užívání MU. Instalaci na tato zařízení zajistí jako dosud na požádání pracovníci IT oddělení příslušných pracovišť.

Všichni zaměstnanci a studenti MU využívající externí službu O365 mají možnost nainstalovat desktopovou verzi kancelářského balíku MS Office až na pět soukromých zařízení zdarma. Office je vždy k dispozici v nejnovější verzi. MS Office se automaticky jednou za 30 dnů reaktivuje. Je proto nutné zařízení v tomto intervalu připojit k internetu, jinak dojde k omezení funkčnosti. Po ukončení působení na MU bude uživateli MS Office deaktivován a bude dostupný pouze v režimu s omezenou funkcionalitou. Pokyny pro získání aplikací na soukromá zařízení a podmínky použití najdete zde.

Microsoft Select pro vzdělávání

Microsoft Select pro vzdělávání je multilicenční program pro školy a univerzity. Tento program je určen pouze pro zaměstnance MU. Masarykova univerzita uzavřela smlouvu Microsoft Select, která umožňuje nakupovat většinu produktů firmy Microsoft® za zvýhodněné ceny.

Výjimkou jsou operační systémy, které nejsou zahrnuty do smlouvy Select a musí tedy být pořízeny s počítačem při jeho nákupu v podobě OEM licence nebo samostatně jako tzv. krabicová licence. Select pak umožňuje zakoupit upgrade na tyto operační systémy.

Realizaci nákupů softwaru v rámci projektu Microsoft Select pro vzdělávání zastřešuje ÚVT MU. V případě že máte zájem o nákup konkrétního produktu, kontaktujte svoje LVT, které má k dispozici aktuální ceník, instalační média a zprostředkovává nákup pro jednotlivé fakulty a pracoviště.

Podrobné licenční podmínky: Product Licensing Web

KMS – služba pro správu klíčů
Soubory ke stažení pro správce LVT
Často kladené otázky

STATISTICA

STATISTICA je komplexní systém obsahující prostředky pro správu dat, jejich analýzu, vizualizaci a vývoj uživatelských aplikací. Poskytuje široký výběr základních i pokročilých technik speciálně vyvinutých pro podnikání, vytěžování dat, vědu a inženýrské aplikace.

MU má pořízenu licenci počítačového programu:

 • STATISTICA Data Miner - Academic Year Edition
 • STATISTICA Quality Control Charts - Academic Year Edition
 • STATISTICA Design of Experiments - Academic Year Edition
 • STATISTICA Process Analysis - Academic Year Edition

Na základě licenční smlouvy je umožněno za stanovených podmínek všem pracovníkům a studentům legální využití těchto produktů. Programové produkty mohou být využívány pouze pro aplikace spojené s výukovými nebo výzkumnými aktivitami na Masarykově univerzitě.

Licenční klíč a instalační soubor: https://inet.muni.cz/app/soft/licence. Instalační medium je možno zakoupit i u obsluhy CPS.

Další informace: V INETu jsou k dispozici verze STATISTICA 12 a STATISTICA 13 (jen anglická verze) s platností do 31.12.2016.

Promo akce

V rámci promo akce dodavatele je ve verzi STATISTICA 12 k dispozici kompletní sada nástrojů pro Data Mining, tzn. STATISTICA Data Miner, STATISTICA Text Miner, STATISTICA QC Miner (Optimalizace procesů) a STATISTICA VEPAC. Tyto nástroje jsou dostupné k vyzkoušení do konce roku 2016. Podrobnější popis jednotlivých modulů najdete na Promo akce STATISTICA 12.

Technická podpora: http://www.statsoft.cz/podpora/obecne-informace-o-podpore/

IBM SPSS Statistics

Univerzální statistický softwarový nástroj systém IBM SPSS Statistics je široce využíván pro reportování, analýzu i pro přímou podporu rozhodování, vytváření firemní znalosti (business intelligence) a to jak pro strategická rozhodování, tak i pro operativní řízení.

Software IBM SPSS Modeler podporuje celý dataminingový proces od převzetí dat až po předání skórovacích výsledků. Je založen na metodách matematické statistiky, matematiky, umělé inteligence a poskytuje úplný moderní systém pro popis a vizualizaci datových vztahů, analýzu příčin a pro rozhodování.

Na základě licenční smlouvy se společností ACREA CR, spol. s r.o. je umožněno za stanovených podmínek všem pracovníkům a studentům legální využití produktů IBM SPSS Statistics a IBM SPSS Modeler. MU má zakoupenou licenci na IBM SPSS Statistics pro operační systémy Windows, Mac a Linux.

Licenční klíč a instalační soubor: https://inet.muni.cz/app/soft/licence
Další informace: V INETu je nová verze IBM SPSS Statistics 23, IBM SPSS Modeler 17 a IBM SPSS Data Access Pack 7.1 (obsahuje ODBC ovladače pro přístup k nejrozšířenějším databázím). Pro starší verze jsou k dispozici nové autorizační kódy platné do 1. 2. 2017.
Dodavatel: www.acrea.cz

SAS

Platnost univerzitní licence SAS/JMP skončila k 31. 12. 2015

ASPI

Systém ASPI je automatizovaný systém právních informací. Obsahuje jak komplexní pokrytí všech předpisů publikovaných na území ČR včetně předpisů měst a obcí a předpisů ES / EU, tak všechny zdroje předpisů - prameny práva (v současnosti je tvořen více než 80 dynamicky se vyvíjejícími zdroji). Obsahuje také veškeré texty dostupné v aktualizovaných a dřívějších zněních s možností porovnání změn. K dispozici jsou moduly „Předpisy“, „Judikatura“, „Literatura“, „Předpisy EU a Judikatura SDEU“, „Samospráva“ a „Kalkulačky“.

K dispozici jsou moduly dle přílohy smlouvy. Licence umožňuje 200 současně připojených uživatelů. Pro případ speciálních požadavků lze učinit individuální dohodu s Wolters Kluwer ČR.

Instalační a licenční soubory:https://inet.muni.cz/app/soft/licence
Další informace: http://www.systemaspi.cz/
Dodavatel: http://www.wkcr.cz/

Produkty Adobe

Upozornění: Společnost Adobe ukončila prodej trvalých licencí balíků Adobe CS6 a jednotlivých aplikací (Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere, AfterEffects, Flash a další) k 27. 2. 2015. Po tomto datu je možno pořizovat jen časově omezené předplatné těchto licencí v rámci Adobe Creative Cloud.

Produkty Adobe CS6 je možno pořizovat jen v rámci Adobe Creative Cloud. Ostatní licence (Adobe Acrobat, eLearning Suite, Captivate apod.) jsou nadále dostupné v programu CLP jako trvalé licence.

Upozornění: Pro produkty Adobe nebyla vysoutěžena žádná smlouva, na kterou by se dalo odvolávat. Pro projekty je nákupy potřeba standardně soutěžit.

Adobe Creative Cloud

Jedná se o pronájem licencí na časově omezenou dobu od jednoho roku do čtyř let (období delší než rok není cenově zvýhodněno). K dispozici jsou buď jednotlivé aplikace nebo kompletní sada. Licence se pořizují jako device (na zařízení, nepřenosná) nebo named (na osobu, přenosná). Pro named licenci je právo instalace kopie na domácí počítač. Aplikace se stahují na lokální počítač, jednou za 99 dní je nutno připojit počítač k síti kvůli ověření výročí předplatného.

Licence lze objednávat u různých distributorů, kteří jsou certifikovaní na Adobe pro oblast školství. Při první objednávce u daného prodejce se nastaví výroční datum a přidělí VIP číslo (Value Incentive Plan). K VIP číslu lze postupně dokupovat další licence, všechny pak budou mít stejné výročí. VIP je vázáno na prodejce, tj. při nákupu od jiného prodejce bude přiděleno další VIP číslo.

Další informace: Adobe Creative Cloud

CLP

Masarykova univerzita se účastní CLP programu firmy Adobe. CLP nabízí výhodnou cenovou úroveň pro nákup licencí. Každou další objednávkou je možné získat výhodnější cenovou úroveň.

Pro objednání softwaru je potřeba znát CLP level a číslo CLP kontraktu. Licence lze pod číslem kontraktu objednávat u různých distributorů, kteří jsou certifikovaní na Adobe pro oblast školství.

CLP level: 3
Číslo kontraktu: v období 26. 3. 2017 – 25. 3. 2019 je číslo kontraktu 4600015592.

Autodesk

Autodesk zpřístupnil své produkty bezplatně pro oblast školství. Pro studenty vysokých a středních škol, pro vyučující i pro učebny těchto škol jsou k dispozici zdarma studentské a výukové licence sad a samostatných aplikací.

Výukové licence

Tyto licence smí být použity pouze pro účely přímo související s výukou, školením, výzkumem a vývojem, které jsou součástí instruktážní činnosti vykonávané kvalifikovanou vzdělávací institucí. Nesmí být používány ke komerčním, profesním ani žádným jiným ziskovým účelům. Licence jsou udělovány vždy na tři roky. Škola má přístup k nejnovějším verzím aplikací vč. tří starších verzí.

K dispozici jsou následující sady aplikací:

 • AutoCAD Design Suite Ultimate
 • Building Design Suite Ultimate
 • Factory Design Suite Ultimate
 • Infrastructure Design Suite Ultimate
 • Plant Design Suite Ultimate
 • Product Design Suite Ultimate
 • Education Master Suite
 • Entertainment Creation Suite Ultimate

Přehled produktů v jednotlivých sadách
Podrobnější popis jednotlivých sad

V případě zájmu o instalaci některého z produktů v rámci MU nás prosím kontaktujte na licence@ics.muni.cz

Studenti a vyučující

Pro studenty a vyučující jsou k dispozici zdarma licence určené pro osobní použití. Tyto licence smí být použity pouze pro účely studia a výzkumu. Nesmí být použity pro komerční účely.

Pro získání přístupu k těmto licencím je potřeba se zaregistrovat:

http://www.autodesk.com/education/free-software/all

Antivirový software pro Microsoft Windows

Antivirový program chrání počítač před napadením počítačovým červem nebo virem. Masarykova univerzita má pořízeny licence na antivirový software pro všechny PC stanice univerzity s operačním systémem MS Windows. Zakoupený a používaný antivirový software je u jednotlivých pracovišť odlišný. Jedná se o mix produktů Eset, AVG a F-Secure.

ÚVT zajišťuje každoroční centralizovaný nákup antivirových licencí. Instalační soubory a klíče mají k dispozici správci LVT jednotlivých pracovišť MU.

Soubory ke stažení pro správce LVT: https://inet.muni.cz/app/soft/instMedium

Altap Salamander

Altap Salamander je dvoupanelový správce souborů pro Windows. Nabízí mj. podporu pro archivy jako např. 7-Zip a vestavěné klienty pro FTP, SFTP.

Současná verze Altap Salamander 3.06 je kompatibilní jak s 32bitovou tak 64bitovou verzí Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP a 2000. Podrobné informace naleznete na stránkách výrobce http://www.altap.cz.

Masarykova univerzita má pořízenu školskou licenci, která umožňuje instalaci na všechny počítače školy. Všichni studenti, učitelé a zaměstnanci MU mohou program instalovat a používat také doma nebo na kolejích.

Licenční klíč a instalační soubor: https://inet.muni.cz/app/soft/licence

Total Commander

Total Commander je správce souborů pro Windows s vestavěným FTP klientem. Umožňuje prohlížet archivační formáty ZIP, ARJ, LZH,RAR, UC2, CAB, TAR, GZ, ACE.

MU nemá multilicenci na Total Commander. Každá další licence se kupuje v ceně podle toho, kolikátá je. Nejlevnější úroveň je od 1000 licencí. Všechny nákupy je potřeba objednávat jako rozšíření licence #48335. Minimální přiobjednávka do okamžiku než bude MU mít 1000 licencí je 5ks (jedná se o omezení stanovené autorem).

Dodavatel: http://www.jimaz.cz/
Výrobce: http://www.ghisler.com/

Matlab

Matlab je integrovaný systém zahrnující nástroje pro symbolické a numerické výpočty, analýzu a vizualizaci dat, modelování a simulace dějů.

Na MU je k dispozici licence, kterou spravuje CESNET. Jedná se o permanentní licenci typu „College“ (pro operační systémy UNIX a MS Windows). V rámci Masarykovy univerzity v Brně může být Matlab volně instalován všemi zaměstnanci a studenty na všechny počítače a čerpá z poolu zakoupených plovoucích licencí.

Licenční klíč a instalační soubor: Z webu MU https://inet.muni.cz/app/soft/licence si můžete stáhnout instalační DVD, instalační klíč a licenční soubor a nainstalovat si Matlab na svůj počítač. Při spuštění se program připojuje na náš server a bere si licenci z našich serverů. Je potřeba být v IP rozsahu univerzity, z domova je možno využít MUNI VPN podle http://wiki.ics.muni.cz/doku.php?id=vpn

Další informace: Matlab
Výrobce: www.matlab.com

Maple

Maple je prostředí pro symbolické výpočty, řešení vědeckých a inženýrských problémů, matematické zkoumání, vizualizaci dat a tvorbu technických publikací.

Pro studijní účely je zakoupena celouniverzitní licence pro 50 plovoucích licencí. Licenci je možno instalovat na počítače v majetku MU a je určena pro účely výuky a výzkumu.

V případě zájmu o instalaci v rámci MU nás prosím kontaktujte na licence@ics.muni.cz

Výrobce: www.maplesoft.com/products/maple/index.aspx

ESRI ArcGIS

Desktopové a serverové produkty pro zpracování, analýzy, sdílení a publikování geografických dat.

Full Site License umožňuje studentům a zaměstnancům MU použití Desktop GIS (ArcInfo, ArcEditor, ArcView a rozšíření), Server GIS (ArcGIS Server, ArcIMS), Mobile GIS(ArcPad) a některých dalších produktů firmy ESRI pro účely výuky, výzkumu, vývoje a správy a evidence majetku MU.

Licenční klíč a instalační soubor: https://inet.muni.cz/app/soft/licence
Další informace: esri_info_web.pdf
Výrobce: ESRI
Distributor: ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Vývojové nástroje JetBrains

Jednoroční licence k výukovým a výzkumným účelům pro všechny studenty a zaměstnance MU. Licence dovoluje instalaci i na soukromé počítače doma, pokud jsou dodrženy ostatní podmínky licence.

MU má k dispozici tyto vývojové nástroje: www.jetbrains.com/student/

Licenční klíč a instalační soubor: https://inet.muni.cz/app/soft/licence
Výrobce: JetBrains
Kontakt: Martin Kuba

LayoutEditor

LayoutEditor je specifickým typem CADu pro navrhování plošných a vícevrstvých topologií struktur s neomezenou přesností pro velikosti objektů, tloušťky čar, apod. Program je možné použít pro kreslení struktur pro litografii, mikroelektroniku či senzoriku a při navrhování např. integrovaných obvodů, desek plošných spojů nebo struktur MEMS. Podporovány jsou formáty GDS, DXF, CIF, OASIS, Gerber, SVG a další. LayoutEditor funguje pod Linuxem, MacOSX a Windows.

Zakoupená licence umožňuje použití komerční verze programu LayoutEditor v rámci univerzity (tzv. campus-wide licence).

Další informace: www.physics.muni.cz/ufkl/equipment/CleanRoom.shtml
Výrobce: www.layouteditor.net

softwarove_licence/licence.txt · Poslední úprava: 2017/04/06 10:00 autor: pavlina@ics.muni.cz