Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky:

wifi:navody

Jak se mohu připojit? Ve Wi-Fi síti MU jsou podporovány dva způsoby přístupu. Uživatelé si mohou vybrat mezi připojením s využitím technologie eduroam nebo s použitím webové autentizace. Doporučený způsob připojení je technologie eduroam.

EDUROAM

MUNI

MUNI – návod k připojení k bezdrátové síti MU – MUNI

Kde se mohu připojit?

Oba výše uvedené způsoby připojení jsou podporovány v následujících lokalitách.

Další možnosti připojení na MU

Mimo výše popsaného zpusobu připojení je možné se v jednotlivých částech MU setkat s jiným způsobem řešení přistupu k wi-fi síti. Následující odkazy vedou na informační stránky jednotlivých fakult a pracovišť, a upřesňují zpusob připojení v jednotlivých lokalitách.

Základy bezpečnosti

Váš počítač připojený do počítačové sítě je vystaven ohrožení v podobě počítačových virů a červů. Tři jednoduché kroky vám zajistí lepší zabezpečení počítače.

I. Mějte aktivovaný osobní firewall

Osobní firewall představuje software, který vytváří ochrannou hráz mezi vaším počítačem a potenciálně škodlivým obsahem na Internetu. Podle určených pravidel omezuje osobám i programům přístup do vašeho počítače. Pomáhá počítač chránit před hackery a počítačovými viry a červy. Některé operační systémy osobní firewall obsahují a stačí ho správně nastavit a aktivovat. Nicméně k dispozici jsou i kvalitní firewally, které jsou nabízeny zdarma pro nekomerční osobní využití.

Upozornění pro uživatele využívající systém Windows XP! Systém Windows XP obsahuje službu Brána firewall systému Windows, která plní funkci osobního firewallu. Není potřeba instalovat žádný další firewall. Pro běžné použití tento naprosto dostačuje. Můžete si jej aktivovat v nabídce Start → Ovládací panely → Brána firewall systému Windows.
Zde vyberte možnost Zapnuto, a pokud nemáte zkušenosti s konfiguraci výjimek a zaklikněte i Nepovolovat výjimky.

II. Udržujte aktualizovaný operační systém vašeho počítače

Vývoj jednotlivých systémů jde neustále dopředu a firmy neustále zveřejňují aktualizace svých produktů, které řeší existující bezpečnostní díry, které potenciálně využívají ke svým útokům hackeři a počítačové viry. Důsledně udržujte své počítače aktualizované. Ve Windows XP si můžete automatickou aktualizaci operačního systému nastavit v menu Start → Ovládací panely → Automatické aktualizace.

III. Používejte antivirový software

Antivirový software je program, který je dodáván předinstalovaný v počítači nebo který si můžete zakoupit a nainstalovat sami. Pomáhá chránit počítač před většinou viru, červů, trojských koní a dalších nevítaných návštěvníku, kteří mohou počítač „nakazit“. Viry, červy a další podobné programy často provádějí škodlivé činnosti, jako je mazání souborů, přístup k osobním datům nebo využívání počítače k útokům na jiné systémy. Zdarma je možné pro domácí a nevýdělečné účely využívat například AVG Antivirus Free, Microsoft Security nebo Avast Home Edition.

Přidělované IP adresy

Připojeným počítačům jsou přidělovány následující adresy:

 • Při připojení prostřednictvím eduroam a webové autentizace
  147.251.224.0/20
  147.251.72.0/21
  147.251.44.0/24 (eduroam na fakultě informatiky)
  147.251.64.0/24 (SSID eduroam-sci na přírodovědecké fakultě)
  147.251.187.128/25

V případě problémů, nejasností či dotazů kontaktujte helpdesk@ics.muni.cz.

wifi/navody.txt · Poslední úprava: 2016/03/23 15:00 autor: zadzora@ics.muni.cz